FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA WROCŁAW
Fibryna bogatopłytkowa, często nazywana również PRP (platelet-rich plasma), to innowacyjny zabieg, który wykorzystuje składniki krwi pacjenta do regeneracji tkanki i poprawy wyglądu skóry. Jest to naturalny zabieg, który nie wymaga dodatkowych substancji chemicznych lub syntetycznych substancji. Fibryna bogatopłytkowa zawiera czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które stymulują procesy regeneracyjne w skórze.
Fibryna bogatopłytkowa
Sieć zbudowana z fibryny, w której „oczkach” zamknięte są płytki krwi, krwinki białe i mezenchymalne komórki macierzyste (MSC). Włókna fibryny stanowią „kocyk” (matrix) opatulający komórki, które pozostają nienaruszone,w pełni funkcjonalne i nieaktywowane. Taka konstrukcja zapewnia stopniowe (w miarę trawienia fibrynogenu) uwalnianie z płytek krwi czynników wzrostu (growth factors – GF) oraz chroni i kieruje migracją MSCFibryna to naturalnie występujące we krwi białko odpowiedzialne za wytworzenie skrzepu.
Idea pozyskiwania fibryny z krwi wykorzystuje fakt, że na wytworzenie skrzepu potrzeba około 10 minut. Krew wiruje się na niskich obrotach (przeżywają wszystkie komórki, nie tylko płytki krwi) w próbówkach z wysokiej jakości plastiku, który nie pozwala na zainicjowanie procesu krzepnięcia.Nie stosuje się tu żadnych odczynników opóźniających krzepnięcie krwi – żadnej chemii!!!W efekcie uzyskujemy preparat pozbawiony jakichkolwiek odczynników chemicznych (w osoczu dodajemy albo cytrynian sodu – piecze, albo heparynę – zostają siniaki), zawierający płytki krwi (źródło czynników wzrostu, czyli stymulatorów regeneracji), makrofagi, limfocyty, granulocyty oraz komórki macierzyste.
Stymulacja procesów regeneracyjnych skóry jest długo podtrzymywana przez powolne uwalnianie kolejnych komórek z siatki fibryny, w której były zamknięte. Obserwujemy systematycznie rosnącą produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, również kwas hialuronowy, odpowiadający za wiązanie cząstek wody i nawilżenie skóry od środka produkowany jest w zwiększonej ilości. Powyższe mechanizmy prowadzą do wygładzenia zmarszczek, poprawienia odżywieniai ukrwienia skóry, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.
Zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej jest stosunkowo prosty i nieinwazyjny. Przebiega w kilku etapach:
- Pobranie krwi pacjenta – W pierwszym kroku lekarz pobiera krew od pacjenta, najczęściej z żyły łokciowej.
- Oczyszczenie krwi – Krew jest następnie poddawana procesowi oczyszczania, który ma na celu oddzielenie fibryny bogatopłytkowej od innych składników krwi.
- Wstrzyknięcie fibryny bogatopłytkowej – Po oczyszczeniu, fibrynę bogatopłytkową wstrzykuje się w skórę pacjenta. Najczęściej używane są cienkie igły i specjalne urządzenia do mikroiniekcji, które minimalizują ryzyko skaleczeń lub siniaków.
- Czas na działanie – Po wstrzyknięciu fibryna bogatopłytkowa zaczyna działać. Czynniki wzrostu i komórki macierzyste w składzie fibryny stymulują produkcję kolagenu i elastyny. To prowadzi do regeneracji i odmłodzenia skóry.
Wykorzystanie fibryny bogatopłytkowej w medycynie estetycznej ma wiele zalet i szerokie zastosowanie. Oto kilka przykładów:
- Odmłodzenie skóry – Czynniki wzrostu i komórki macierzyste obecne w fibrynie bogatopłytkowej stymulują produkcję nowych komórek skóry. To prowadzi do zwiększenia elastyczności, redukcji zmarszczek i ogólnego odmłodzenia skóry.
- Redukcja blizn – Fibryna bogatopłytkowa może być również skutecznym narzędziem do redukcji blizn, w tym blizn potrądzikowych, blizn pourazowych i blizn pooperacyjnych. Czynniki wzrostu w fibrynie pobudzają procesy gojenia skóry, co prowadzi do zmniejszenia widoczności blizn.
- Poprawa owalu twarzy – Zabieg z fibryną bogatopłytkową może również pomóc w poprawie owalu twarzy. Czynniki wzrostu działają na skórę, której kondycja wpływa na ogólny wygląd twarzy. Poprawa elastyczności skóry może pomóc w odwróceniu zmian związanych z upływem czasu
- Leczenie łysienia – Fibryna bogatopłytkowa może być również używana w leczeniu łysienia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Komórki macierzyste w fibrynie stymulują procesy regeneracyjne w mieszkach włosowych, co prowadzi do wzrostu nowych włosów.
Fibryna bogatopłytkowa nie wymaga stosowania ŻADNYCH odczynników chemicznych.
Niskie obroty wirowania powodują, że przeżywa więcej komórek potrzebnych w procesie regeneracji i że są w lepszej kondycji
Siatkowata (gąbczasta) struktura fibryny uwalnia czynniki regenerujące powoli co wydłuża działanie impulsu stymulującego procesy odnowy.
iPRF – fibryna wszczepialna – preparat w postaci płynnej, co umożliwia wprowadzenie go pod skórę. Po 10 minutach od wszczepienia fibryny pod skórą formuje się siatka utrzymująca w swoich „oczkach” komórki.
sPRF – fibryna strukturalna – zawiera więcej fibryny, która pod skórą formuje znacznie gęstszą siatkę dając efekt pięknego i naturalnego wypełnienia.
Obydwa rodzaje fibryny wykorzystywane są podczas jednego zabiegu.