Komórki macierzyste

KOMÓRKI MACIERZYSTE WROCŁAW

Przeszczep komórek macierzystych pozyskiwanych z krwi obwodowej to procedura przeniesiona z hematologicznych sterylnych sal operacyjnych do ambulatoriów i sal zabiegowych na potrzeby medycyny regeneracyjnej i przeciwstarzeniowej.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to specjalny rodzaj komórek, które mają zdolność do podziału i przekształcania się w różne inne typy komórek w organizmie człowieka. Są one kluczowe dla regeneracji tkanek, naprawy uszkodzeń i odbudowy organizmu. W organizmie człowieka występują różne typy komórek macierzystych, takie jak komórki macierzyste zarodkowe, komórki macierzyste płodowe i komórki macierzyste dorosłych.

W krwi obwodowej zawsze znajduje się pewna ilość komórek macierzystych wyrzucona ze szpiku kostnego. Kłopotem jest to, że nigdy nie ma pewności, ile ich mamy w kwioobiegu w danej chwili. Raz może to być 200 komórek/ 1 ml a godzinę później już tylko 70 komórek/1ml. Zależy to od wielu zmiennych.

By mieć pewność, że ilość szpikowych komórek macierzystych we krwi jest wysoka, około 30 minut przed rozpoczęciem opracowywania krwi podaje się odpowiednio skomponowaną kroplówkę. Następuje mobilizacja szpiku kostnego i wyrzucenie do krwi nowej „partii” szpikowych komórek macierzystych. Następnym krokiem jest pobranie 40-80 ml krwi obwodowej, która jest odwirowywana i przetwarzana w specjalnych aparatach. One z kolei umożliwiają uzyskanie odpowiedniej koncentracji czynników wzrostu i komórek macierzystych w preparacie.Kolejnym etapem jest linijna aplikacja uzyskanego z krwi preparatu wzdłuż zmarszczek. Istnieją dwie możliwe metody aplikacji.

Pierwsza z nich obejmuje wykorzystanie techniki mezoterapii igłowej (tzw. faza liquid). Druga opiera się na zastosowaniu specjalnego żelu, również uzyskiwanego z krwi, w którym zawieszamy komórki macierzyste i wysokoskoncentrowane czynniki wzrostu, by uwalniały się stopniowo.

W ten sposób impuls odpowiedzialny za regenerację tkanek działa znacznie dłużej. Stymulacja procesów regeneracyjnych skóry poprzez pobudzanie podziałów komórkowych (namnażanie się komórek), tworzenie kolagenu, elastyny jest znacznie intensywniejsza.

Innym związkiem, który jest produkowany w zwiększonej ilości jest kwas hialuronowy, odpowiadający za wiązanie cząstek wody i nawilżenie skóry od środka. W efekcie wszystkie powyżej opisane mechanizmy prowadzą do wygładzenia zmarszczek, poprawienia odżywienia i ukrwienia skóry, a w rezultacie do przywrócenia jej młodegoi świeżego wyglądu.

Terapia komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej

Terapia komórkami macierzystymi w medycynie estetycznej odnosi się do wykorzystania komórek macierzystych w celu poprawy wyglądu zewnętrznego. Komórki macierzyste pobiera się najczęściej z tkanek pacjenta, na przykład z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego. Następnie przekształca się je w odpowiednie typy komórek i stosuje w celu odmłodzenia skóry, zwalczenia zmarszczek, poprawy konturu twarzy i innych zabiegów estetycznych.

Przekształcanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej

Proces przekształcania komórek macierzystych w medycynie estetycznej wymaga specjalistycznej technologii i osiągnięć naukowych. Komórki macierzyste pobrane od pacjenta są izolowane i hodowane w laboratorium, gdzie stymuluje się je do przekształcania się w komórki docelowe. Następnie przekształcone komórki są wprowadzane do organizmu pacjenta, na przykład przez zastrzyki lub procedury chirurgiczne. Po wprowadzeniu komórek macierzystych do organizmu, rozpoczyna się proces regeneracji i odmłodzenia tkanek.

Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny estetycznej, a ich potencjał jest stale badany i rozwijany. Oto kilka przykładów, jak wykorzystuje się komórki macierzyste w medycynie estetycznej:

  1. Odmładzanie skóry: Komórki macierzyste pobrane z tkanek tłuszczowych pacjenta mogą być przekształcone w komórki skóry. Następnie są wprowadzane w określone obszary skóry, co skutkuje poprawą jej elastyczności, redukcją zmarszczek i ogólnym odmłodzeniem.
  2. Poprawa owalu twarzy: Przekształcone komórki macierzyste mogą być również wprowadzane w obszary twarzy, aby poprawić jej kontur i proporcje. To podejście pozwala na naturalną poprawę kształtu twarzy, bez konieczności stosowania fillerów czy inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
  3. Regeneracja tkanek: Komórki macierzyste mogą być wykorzystywane do regeneracji różnych tkanek w organizmie, takich jak skóra, włosy czy chrząstka. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie struktur tkanek, które uległy uszkodzeniu lub zniszczeniu, poprawa wyglądu i funkcji.
  4. Zwalczenie łysienia: Komórki macierzyste pobrane z tkanki tłuszczowej pacjenta mogą być również wykorzystane do regeneracji włosów. Gdy przekształcone komórki są wprowadzone w obszar, w którym występuje łysienie, stymulują one wzrost nowych włosów i poprawiają ogólną kondycję skóry głowy.
  5. Leczenie blizn: Komórki macierzyste mogą stanowić skuteczną terapię w celu redukcji blizn i poprawy gojenia się ran. Przekształcone komórki pomagają przywrócić zdrową tkankę i poprawić wygląd skóry po wystąpieniu uszkodzeń.

CENNIK