Fibryna bogatopłytkowa

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA WROCŁAW

Fibryna bogatopłytkowa, często nazywana również PRP (platelet-rich plasma), to innowacyjny zabieg, który wykorzystuje składniki krwi pacjenta do regeneracji tkanki i poprawy wyglądu skóry. Jest to naturalny zabieg, który nie wymaga dodatkowych substancji chemicznych lub syntetycznych substancji. Fibryna bogatopłytkowa zawiera czynniki wzrostu i komórki macierzyste, które stymulują procesy regeneracyjne w skórze.

Co to jest fibryna bogatopłytkowa?

Sieć zbudowana z fibryny, w której „oczkach” zamknięte są płytki krwi, krwinki białe i mezenchymalne komórki macierzyste (MSC). Włókna fibryny stanowią „kocyk” (matrix) opatulający komórki, które pozostają nienaruszone,w pełni funkcjonalne i nieaktywowane. Taka konstrukcja zapewnia stopniowe (w miarę trawienia fibrynogenu) uwalnianie z płytek krwi czynników wzrostu (growth factors – GF) oraz chroni i kieruje migracją MSCFibryna to naturalnie występujące we krwi białko odpowiedzialne za wytworzenie skrzepu.

Idea pozyskiwania fibryny z krwi wykorzystuje fakt, że na wytworzenie skrzepu potrzeba około 10 minut. Krew wiruje się na niskich obrotach (przeżywają wszystkie komórki, nie tylko płytki krwi) w próbówkach z wysokiej jakości plastiku, który nie pozwala na zainicjowanie procesu krzepnięcia.Nie stosuje się tu żadnych odczynników opóźniających krzepnięcie krwi – żadnej chemii!!!W efekcie uzyskujemy preparat pozbawiony jakichkolwiek odczynników chemicznych (w osoczu dodajemy albo cytrynian sodu – piecze, albo heparynę – zostają siniaki), zawierający płytki krwi (źródło czynników wzrostu, czyli stymulatorów regeneracji), makrofagi, limfocyty, granulocyty oraz komórki macierzyste.

Stymulacja procesów regeneracyjnych skóry jest długo podtrzymywana przez powolne uwalnianie kolejnych komórek z siatki fibryny, w której były zamknięte. Obserwujemy systematycznie rosnącą produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, również kwas hialuronowy, odpowiadający za wiązanie cząstek wody i nawilżenie skóry od środka produkowany jest w zwiększonej ilości. Powyższe mechanizmy prowadzą do wygładzenia zmarszczek, poprawienia odżywieniai ukrwienia skóry, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.

Przebieg zabiegu z fibryną bogatopłytkową

Zabieg z zastosowaniem fibryny bogatopłytkowej jest stosunkowo prosty i nieinwazyjny. Przebiega w kilku etapach:

  1. Pobranie krwi pacjenta – W pierwszym kroku lekarz pobiera krew od pacjenta, najczęściej z żyły łokciowej.
  2. Oczyszczenie krwi – Krew jest następnie poddawana procesowi oczyszczania, który ma na celu oddzielenie fibryny bogatopłytkowej od innych składników krwi.
  3. Wstrzyknięcie fibryny bogatopłytkowej – Po oczyszczeniu, fibrynę bogatopłytkową wstrzykuje się w skórę pacjenta. Najczęściej używane są cienkie igły i specjalne urządzenia do mikroiniekcji, które minimalizują ryzyko skaleczeń lub siniaków.
  4. Czas na działanie – Po wstrzyknięciu fibryna bogatopłytkowa zaczyna działać. Czynniki wzrostu i komórki macierzyste w składzie fibryny stymulują produkcję kolagenu i elastyny. To prowadzi do regeneracji i odmłodzenia skóry.

 Efekty i zastosowanie fibryny bogatopłytkowej w medycynie estetycznej

Wykorzystanie fibryny bogatopłytkowej w medycynie estetycznej ma wiele zalet i szerokie zastosowanie. Oto kilka przykładów:

  1. Odmłodzenie skóry – Czynniki wzrostu i komórki macierzyste obecne w fibrynie bogatopłytkowej stymulują produkcję nowych komórek skóry. To prowadzi do zwiększenia elastyczności, redukcji zmarszczek i ogólnego odmłodzenia skóry.
  2. Redukcja blizn – Fibryna bogatopłytkowa może być również skutecznym narzędziem do redukcji blizn, w tym blizn potrądzikowych, blizn pourazowych i blizn pooperacyjnych. Czynniki wzrostu w fibrynie pobudzają procesy gojenia skóry, co prowadzi do zmniejszenia widoczności blizn.
  3. Poprawa owalu twarzy – Zabieg z fibryną bogatopłytkową może również pomóc w poprawie owalu twarzy. Czynniki wzrostu działają na skórę, której kondycja wpływa na ogólny wygląd twarzy. Poprawa elastyczności skóry może pomóc w odwróceniu zmian związanych z upływem czasu
  4. Leczenie łysienia – Fibryna bogatopłytkowa może być również używana w leczeniu łysienia zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Komórki macierzyste w fibrynie stymulują procesy regeneracyjne w mieszkach włosowych, co prowadzi do wzrostu nowych włosów.

Fibryna bogatopłytkowa nie wymaga stosowania ŻADNYCH odczynników chemicznych. 

Niskie obroty wirowania powodują, że przeżywa więcej komórek potrzebnych w procesie regeneracji i że są w lepszej kondycji
Siatkowata (gąbczasta) struktura fibryny uwalnia czynniki regenerujące powoli co wydłuża działanie impulsu stymulującego procesy odnowy.

iPRF – fibryna wszczepialna – preparat w postaci płynnej, co umożliwia wprowadzenie go pod skórę. Po 10 minutach od wszczepienia fibryny pod skórą formuje się siatka utrzymująca w swoich „oczkach” komórki.

sPRF – fibryna strukturalna – zawiera więcej fibryny, która pod skórą formuje znacznie gęstszą siatkę dając efekt pięknego i naturalnego wypełnienia.

Obydwa rodzaje fibryny wykorzystywane są podczas jednego zabiegu.