Fibryna bogatopłytkowa

FIBRYNA BOGATOPŁYTKOWA

Czym jest fibryna bogatopłytkowa?

Sieć zbudowana z fibryny, w której „oczkach” zamknięte są płytki krwi, krwinki białe i mezenchymalne komórki macierzyste (MSC).Włókna fibryny stanowią „kocyk” (matrix) opatulający komórki, które pozostają nienaruszone,w pełni funkcjonalne i nieaktywowane. Taka konstrukcja zapewnia stopniowe (w miarę trawienia fibrynogenu) uwalnianie z płytek krwi czynników wzrostu (growth factors – GF) oraz chroni i kieruje migracją MSCFibryna to naturalnie występujące we krwi białko odpowiedzialne za wytworzenie skrzepu.Idea pozyskiwania fibryny z krwi wykorzystuje fakt, że na wytworzenie skrzepu potrzeba około 10 minut. Krew wiruje się na niskich obrotach (przeżywają wszystkie komórki, nie tylko płytki krwi) w próbówkach z wysokiej jakości plastiku, który nie pozwala na zainicjowanie procesu krzepnięcia.Nie stosuje się tu żadnych odczynników opóźniających krzepnięcie krwi – żadnej chemii!!!W efekcie uzyskujemy preparat pozbawiony jakichkolwiek odczynników chemicznych (w osoczu dodajemy albo cytrynian sodu – piecze, albo heparynę – zostają siniaki), zawierający płytki krwi (źródło czynników wzrostu, czyli stymulatorów regeneracji), makrofagi, limfocyty, granulocyty oraz komórki macierzyste.

Stymulacja procesów regeneracyjnych skóry jest długo podtrzymywana przez powolne uwalnianie kolejnych komórek z siatki fibryny, w której były zamknięte.  Obserwujemy systematycznie rosnącą produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, również kwas hialuronowy, odpowiadający za wiązanie cząstek wody i nawilżenie skóry od środka produkowany jest w zwiększonej ilości. Powyższe mechanizmy prowadzą do wygładzenia zmarszczek, poprawienia odżywieniai ukrwienia skóry, a w rezultacie do przywrócenia jej młodego i świeżego wyglądu.

Podsumowując

  1. Fibryna bogatopłytkowa nie wymaga stosowania ŻADNYCH odczynników chemicznych
  2. Niskie obroty wirowania powodują, że przeżywa więcej komórek potrzebnych w procesie regeneracji i że są w lepszej kondycji
  3. Siatkowata (gąbczasta) struktura fibryny uwalnia czynniki regenerujące powoli co wydłuża działanie impulsu stymulującego procesy odnowy

iPRF – fibryna wszczepialna – preparat w postaci płynnej, co umożliwia wprowadzenie go pod skórę. Po 10 minutach od wszczepienia fibryny pod skórą formuje się siatka utrzymująca w swoich „oczkach” komórki.

sPRF – fibryna strukturalna – zawiera więcej fibryny, która pod skórą formuje znacznie gęstszą siatkę dając efekt pięknego i naturalnego wypełnienia.

Obydwa rodzaje fibryny wykorzystywane są podczas jednego zabiegu.