Kroplówka z Witaminy B2 Wrocław

Znaczenia witaminy B2 dla organizmu człowieka nie sposób nie doceniać. Witamina B2 uczestniczy bowiem w transporcie tlenu w soczewce oka, chroni przed zaćmą, dzięki czemu warunkuje prawidłowe procesy widzenia. Ponadto wzmacnia działanie insuliny. Witamina B2 jest też niezbędna do wydzielania kortyzolu, który jest hormonem mającym właściwości przeciwzapalne. Ryboflawina wchodzi w skład koenzymów katalizujących szereg reakcji oksydoredukcyjnych, które biorąc udział w końcowym procesie utleniania komórkowego, uczestniczą w przemianach węglowodanów, tłuszczu i białka oraz
w dostarczaniu energii w łańcuchu oddechowym, katalizują reakcje utleniania glukozy, biorą udział w przemianach witaminy B6 i kwasu foliowego do form koenzymatycznych.

Ryboflawina bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych i krwi. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego układu nerwowego oraz systemu odpornościowego organizmu.

Wspólnie z witaminą A ryboflawina wpływa na błony śluzowe, drogi oddechowe, śluzówkę przewodu pokarmowego, nabłonek naczyń krwionośnych i skóry. Katalizuje przemiany aminokwasów w inne aminokwasy, aminokwasów w węglowodany lub tłuszcze, w konsekwencji czego organizm może magazynować energię. Witamina ta uczestniczy ponadto w tworzeniu enzymów, które aktywizują procesy organiczne, a także hormonów i hemoglobiny. Bierze udział w powstawaniu tkankowych hormonów działających lokalnie, ale regulujących ważne dla całego organizmu procesy, takie jak między innymi ciśnienie krwi, skurcze mięśni i pracę serca. Ze względu na wywieranie wpływu na wytwarzanie neuroprzekaźników (serotoniny, dopaminy i kwasu aminomasłowego) zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

 

OBJAWY I SKUTKI NIEDOBORU

Objawy niedoboru witaminy B2 nie są swoiste. Do najczęściej występujących zaliczyć można między innymi zmiany w narządzie wzroku i układzie nerwowym oraz niedokrwistość. Ponadto mogą pojawić się zmiany w obrębie jamy ustnej. Czasami może też wystąpić zapalenie śluzówki jamy ustnej i nosa, pękające wargi, łuszczenie się skóry w okolicach nosa, ust, czoła i uszu. Niedobór witaminy B2 w organizmie objawia się również wypadaniem włosów, swędzeniem w okolicach ujścia pochwy, zawrotami głowy, bezsennością, osłabioną koncentracją oraz zaburzeniami oddechowymi.

Niedobór między innymi witaminy B2 może być też przyczyną migreny, choć nie zostało to ostatecznie potwierdzone w badaniach.

Na niedobór witaminy B2 narażone są osoby, które żyją w stresie, napięciu i pośpiechu. Organizm produkuje wtedy hormony stresogenne, których produkcja przyczynia się do zmniejszania stężenia ryboflawiny. Długotrwały niedobór witaminy B2 może doprowadzić do tzw. awitaminozy, która może spowodować zahamowanie rozwoju umysłowego u dzieci.

 

 

Kurację rozpoczynamy konsultacją lekarską.

Skład każdej kroplówki dobierany jest indywidualnie według wskazań lekarza.

Czas podania kroplówki – 40 minut.